تبلیغات
خشاب - اوقات فراغت وقرآن

بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 21 شهریور 1390
نشست و برخاست و رفت و آمدباحق و كلام او كه از خود اشخاص به آن ها نزیك تر بود به وقت خاصی محدود و منحصرنبود؛ عباراتی كه خواندنش برای عین شنیدن بود و شنیدن عین دیدن وبودن و شدن. درلذت وراحت و رفاه بودن باقرآن موجب می شد تابسیاری ، هر فرصتی راعزیز بشمارند و به جلسات عمومی و معین بسنده نكنند،اوقات فراغت ، استراحت و بدون تحرك و تلاششان را با قرآن پركنند؛ البته این اوقات كم تر در روزهای منطقه به دست می آمد.
شب و صبح و سحر راگویی خدا آفریده بود. برای ارتباط و اتصال و خلوت باخود و جدایی از ماسوای خود.شب كه می شدگاه جز نگهبانان برای تلاوت قرآن به حسینیه می رفتند.هرشب، ولو شده چندسطر،قرآن می خواندند؛ درچنان حس و حالتی كه بعضی ها موقع قرائت عرق می كردند،شریان هایشان متورم می شدو صدایشان ارتعاش می یافت و همه غرق لذت می شدند؛از پدران پیر و از پا افتاده تا نوجوانان تازه بالغ كه با تمام شدن جلسه گوشه می گرفتند وادامه می دادند. این لحظات پس از شهادتشان هیچ گاه از نظر دوستانشان محو نمی شد.
صبح ها بعدازنماز صبح و اغلب تاطلوع آفتاب وعصرها قبل از نماز مغرب وشب ها،به ویژه شب های جمعه ، اوقات قطعی تر قرائت قرآن بود؛ در نمازخـانه ی یگان، حسینیه ی پادگان و سنگر اجتماعی یا هر روز درسنگری، برادران جمع می شدند، می نشستند و از یك طرف شروع می كردند به قرائت و مواقعی ترجمه وتوضیح آن به واسطه ی مسئول جلسه.
عصرها وشب های جمعه قرائت سوره ی مباركه الرحمن معمول بود، چنان كه موقع خواب سوره ی مباركه واقعه خوانده می شد. جلسه های عمومی واوقات خاص بیش تر به روخوانی وروان خوانی می گذشت و عام و خاص سعی می كردند در این جلسات شركت كنند، از جمله برادران كم سواد یا احیاناً بی سواد كه اكثراً با ذوق و علاقه ای كه ازخود نشان می دادند خیلی زود خواندن قرآن را می آموختند. این جلسات را گاه به روابط عمومی گردان ترتیب می داد؛ غیر از مواردی كه برای مسابقه دایر می شد و حرفه ای تر بود وطبعاً تعدادی ازقاریان قرآن می خواندند وجمع كثیری سراپا گوش بودند وچشم و دل.
اوقات عام تردر سنگرهای دیدبانی ، كمین ، موقع پُست ونگهبانی ، درراه پیمایی های شبانه ،پشت وسائل نقلیه ، درگیر و دار روبه روشدن با دشمنان و فراز و فرود وجب به وجب آب وخاك و آسمان منطقه می گذشت و از چشم جهانی پنهان بوداین جهان ها و عوالم عز و قدس.
منبع:طبقه بندی: فرهنگ جبهه، 
برچسب ها: شهدا و قرآن، فرهنگ جبهه،
ارسال توسط محمد مجیدی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
بر قامت دلربای مهدی...صلوات؟پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبمستر

عکس

تفریح و سرگرمی

دانلود

قالب وبلاگ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا