تبلیغات
خشاب - كانال قیر گداخته

بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 18 شهریور 1390

مهدی قاسمی

در عملیات «رمضان» که در سال 1361 انجام شد، باتوجه به عکس هوایی‌ای که از منطقه عملیاتی گرفته شده بود، به ما اعلام کردند که در نقطه‌ای یک جاده آسفالت قرار دارد و یگان‌هایی عملیاتی در برگشت از مأموریت خود می‌توانند از این جاده بهره بگیرند تا به سرعت به عقب بازگردند.

روز پیش از عملیات، بچه‌های بسیجی که شیدا و شیفته شهادت بودند، درحالی‌که اشک شوق می‌ریختند، یک‌به‌یک وارد حوضچۀ کم‌آبی می‌شدند تا غسل شهادت به جای آورند، با نیت خالص و قربت‌الی‌الله رو به‌سوی میدان عملیات بگذارند و خود را برای عملیات بزرگ‌تر و مهم‌تر آماده كنند.

در محور شلمچه متوجه شدیم که نیروهای کمین عراقی با دیدن ما فرار می‌کنند؛ به این معنا که بدون شلیک حتی یک تیر از سنگر خود خارج شده و هر یک به‌سویی می‌گریزد. اول احساس کردیم که آن‌ها با این راهکار قصد فریب ما را دارند و می‌خواهند ما را وادار به تعقیب خود كنند؛ اما فرمانده گردان اعتقاد داشت که مأموریت ما تعقیب آن‌ها نیست. دیری نگذشت که فریاد آن‌ها ما را متوجه خود کرد و هم‌رزمان عرب‌زبان خوزستانی و نیز مجاهدان عراقی با تعجب می‌گفتند: چرا آن‌ها فریاد می‌زنند سوختیم سوختیم؟! ما که تیری به‌سویشان شلیک نکرده‌ایم!

به‌این‌ترتیب كنجكاوی ما بیش‌تر شد و تصمیم گرفتیم بهشان نزدیک شویم. سرانجام با یكی دیگر از جلوه‌های معجزه پروردگار در جنگ تحمیلی روبه‌رو شدیم؛ چراكه با نزدیكی به عراقی‌ها دریافتیم، آن نقطه‌ای که در عکس هوایی جاده آسفالت به‌نظر می‌آمد، یک کانال مارپیچ است که عراقی‌ها آن را پر از قیر كرده‌اند و با کابل‌های بسیار ضخیم و قطور، و با اتصال برق، قیرها را داغ و جوشان كرده‌اند. نیروهای دشمن هم به‌خاطر نداشتن دید کافی در تاریکی شب، به آن سمت رفته و خود گرفتار دامی شده‌اند که برای ما پهن کرده‌اند.

تصمیم گرفتیم كه با به اسارت درآوردن چند سرباز عراقی، مسیر اصلی را پیدا كنیم و خود را به اهداف از پیش‌معلوم‌شده برسانیم.

به‌راستی این رخداد حیرت‌آور را باید از الطاف خفیۀ الهی و امدادهای غیبی دانست که مانع از گرفتار آمدن رزمندگان اسلام در دریای سیاه و جوشان شد.

منبع:

ماهنامه امتداد

شماره 64، خرداد 1390

صفحات (57-57)
طبقه بندی: خاطرات شهدا، 
برچسب ها: كانال قیر گداخته، خاطره دفاع مقدس،
ارسال توسط محمد مجیدی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
بر قامت دلربای مهدی...صلوات؟پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبمستر

عکس

تفریح و سرگرمی

دانلود

قالب وبلاگ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا